SOUTĚŽ PLASTIKOVÝCH MODELÁŘŮ V MUZEU METODĚJE VLACHA 2022

Dne 10.9.2022 proběhl v prostorách leteckého muzea Metoděje Vlacha již 47. ročník soutěže plastikových modelářů o putovní pohár „Velká cena Mladé Boleslavi“. I přes termín soutěže, kdy v Praze probíhalo mistrovství republiky v plastikovém modelářství přijeli do MB modeláři z Nové Paky, Loun, Prahy, Libuňe, Kladna, Slaného, Sýčiny, Litoměřic, IPMS Krkonoše, Turnova, Havl. Brodu, Dobrovice, Jílové, Děčína a  Spomyšle. Do soutěže bylo přihlášeno přes sto modelů.

Tato soutěž je nejstarší soutěží v ČR  – 47.ročník  a je unikátní, že nikdy nebyla přerušena.

Tradiční pořadatele letecké muzeum Metoděje Vlacha a plastikové modeláře Mladá Boleslav doplnilo modelářské centrum MB a podpořilo juniorské soutěžící.

Pro účastníky by připraven zajímavý program, promítání filmů z historie i současnosti letectví v MB, sledování letového provozu a akrobacie na Z-526. O své letecké vzpomínky se podělil pilot slavné mladoboleslavské akrobatické skupiny na C-11 a pilot Migu-15 Antonín Dytrych. Díky vedoucímu leteckého muzea p. Vladimíru Handlíkovi měli soutěžící volný vstup do muzea a hlavní ceny – vyhlídkové lety.

Hlavní cenu XLVII. ročníku soutěže o putovní pohár VCMB získal Milan Zach z „Klubu veselých lepičů Praha 6“. Litujeme, že původní pohár je v „depozitu“ soukromých osob a nemohl být tradičně předán vítězi…

Neobyčejně velký byl i zájem diváků, hlavně rodičů s dětmi a ze zájmu dětí o modely a jejich vědomosti se nemusíme o pokračovatele tohoto modelářství obávat.

Soutěž proběhla dle časového programu, bez připomínek a soutěžící se loučili slovy děkujeme, za rok zase.

I my děkujeme Vladimíru Handlíkovi a Leteckému muzeu Metoděje Vlacha za spoluorganizaci stejnými slovy.

František Staněk

Foto: František Staněk