POZDIM V LETECKÉM MUZEU METODĚJE VLACHA

Podzim v leteckém muzeu

 

Neděle 3. září „ Se ZPŠ v oblacích  10.00 – 17.00 hod

Celodenní program pro malé i velké. Měření zraku, vyšetření krevních skupin, sanitka, dentální hygiena, malování na obličej, hry s legem, buble show, letecké ukázky historických letadel, losování o vyhlídkový let letounem Aeroklubu.

Moderátor Tomáš Krejčíř. Vstup na akci zdarma

Pátek 8. září „ Létáme pro vás“

 Letecká show, pořádaná ve spolupráci s Aeroklubem Mladá Boleslav. Pestrá přehlídka všech létajících historických letadel z leteckého muzea, akrobatický větroň, aerovlek a další letecké ukázky.

16.00 hod  vyjíždění historických letadel před muzeum a jejich vystavení

16.30 hod – 18.00 hod letecká show

Po celou dobu občerstvení v letecké kantýně.

 

Sobota 9. září  „ Soutěž plastikových modelářů

9.00 – 16.00 hod v prostorách leteckého muzea

 

Neděle 10. září „ Saloon v modrém – open Air festival“

Začátek: 15.00 hod

KVINTET PÍSEK

Vtipní chlapci z jižních Čech oblíbení u diváků Saloonu v modrém.

Na vystoupeních Kvintetu zní převážně vlastní tvorba, proložená převzatými bluegrasovými písněmi v češtině i angličtině.

Kapelu můžete slyšet také v rádiích (Country radio, Proglas, Český rozhlas, radio Samson,...) a objevila se i v TV (v pořadu Ivana Mládka Country estráda - 2002, 2005).

 

BARBECUE

V podstatě domácí kapela. Velkou část repertoáru vedle tradičního a moderního bluegrassu tvoří vlastní autorské skladby. Vystoupení skupiny Barbecue jsou nabita pozitivní energií a humorem. Jak sami interpreti říkají: "Na podiu se bavíme a to baví i naše diváky."

 

FLASTR

Mladoboleslavskokosmonoskojablonecká kapela. Hlásí se k hudebnímu směru acoustic & bluegrass music. Prezentuje především převzatou tvorbu nejlepších merických bluegrassových skupin s převážně českými texty Honzy Raclavského. Osobitý projev zpěvačky navíc dává muzice i lehce folkovou náladu. Říkají o sobě, že hrají poetický bluegrass.

 

Besedy o letectví se zajímavými a známými osobnostmi

Místo: kavárna leteckého muzea

Začátky: 18.30 hod

Stolová úprava, občerstvení

 

- 11.09. Meteorolog Petra Dvořáka.

- 09.10. Akrobatický pilot Lukáš Pařízek.

- 13.10. Práškování s AN2 v Africe – pilot  Ivoš Dráždil

-  4.12.  Armáda ČR (3 hosté)

 

 

 

 Čtvrtek 21. září  „ Mobilizace 1938 a polní letiště na  Mladoboleslavsku“

 Přednášející : Michal Plavec , kurátor leteckých sbírek NTM a Aleš Vašíček

Začátek: 17.00 hod

Když byla před 85 lety vyhlášena všeobecná mobilizace, bylo připraveno i československé letectvo, jehož bojové letky se přesunuly někdy již před 21. zářím 1938 na polní letiště. Týkalo se to i Mladoboleslavska a okolních regionů. Přímo v Mladé Boleslavi se na Radouči nacházelo pomocné vojenské letiště, z něhož v září a říjnu 1938 operovaly průzkumné polní letky. Tato letadla využívala k operační činnosti i polní letiště Veleliby u Nymburka. Bohužel během činnosti Polní letky 6 z Mladé Boleslavi došlo i k tragické události. 23. září 1938 se kilometr severně od letiště zřítil průzkumný Letov Š-328. Pilot četnický strážmistr Josef Bohumil Dostál a pozorovatel podporučík letectva v záloze  Josef Stránský zahynuli. Vyšetřováním této smrtelné nehody byl mezi jinými pověřen i nadporučík Josef Jaške, nymburský rodák, později stíhač ve Velké Británii a generálmajor ve výslužbě českých vzdušných sil. V blízkosti Mladé Boleslavi bylo využíváno také stálé vojenské letiště Boží Dar v milovickém výcvikovém prostoru. Jinak východně od Prahy situována polní letiště Horní Měcholupy, Uhříněves, dvůr Netluky, Radonice, Cvrčovice/Podolanka a Polerady.

 

Podzim na křídlech jazzu, jazzové večery

Začátky v 19.30 hod

Předplatné od září v recepci leteckého muzea

25.9. Pavel Švestka Kvartet

16.10. Hot Sisters

6.11. Přime Time Voice

27.11. Simone Reifegerste Trio

11.12. J.J.Jazzmen & Barbora Vágnerová

 

 

 

 

Modelářské víkendy v leteckém muzeu

Mladí modeláři si během víkendu postaví létající model a vezmou si ho  domů.

21.- 22. 10.

11.- 12.-11.

9.- 10.12.

Přihlášky na : jiranek.model@seznam.cz

 

 

Sobota 28. října – oslava vzniku republiky

Celodenní akce od 10.00 do 17.00 hod. Ukázky vojenské a letecké techniky, zbraně, vozidla. V 15.00 hod  bojové scénky z první světové války s letadly a legionáři. Vstup zdarma, občerstvení.