VÝSTAVA: “VILÉM STANOVSKÝ, ČS. LEGIONÁŘ A LETEC”

nahrávám mapu....

Datum / čas
Date(s) - 12/04/2019.30/04/2019
9:00 : 17:00

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Kategorie

Výstava: „ Vilém Stanovský, čs. legionář a letec“ je součástí expozice leteckého muzea.

Vilém Stanovský byl významným československým legionářem a letcem. Spoluzakládal za první světové války československé legie ve Francii, bojoval v rotě Nazdar. V roce 1917 byl převelen k letectvu a létal jako pilot na letounech Caudron G.3 a Spad VII.

Po první světové válce stál u zrodu československého letectva a v srpnu 1919 byl jmenován velitelem letiště a pilotní školy v Praze.

Za druhé světové války byl ve vězení v Dachau, kde zachránil mnoho francouzských vězňů za což dostal nejvyšší francouzské vyznamenání šerpu Komandéra Čestné legie.

V roce 1950 společně s pilotem RAF panem Johnem a pilotem RAF Vladimírem Slánským (strýcem Jana Hamáčka) a hudebníkem R. A. Dvorským připravovali úlet do zahraničí. Pro technickou poruchu letadla se jim to nepodařilo.

V roce 1952 byl Vilém Stanovský zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 17 let vězení. Po sedmi a půl letech byl v roce 1960 na amnestii propuštěn.

Jako velice významná osobnost byl v roce 1967 ve Francii vyznamenán generálem De Gaulem.

Na recepci leteckého muzea je k zakoupení doprovodná publikace k výstavě: “Vilém Stanovský legionář a letec”.