Aeronca C2: John letí na návštěvu k Jimovi

Americký letounek z roku 1930 byl postaven pro pohodové lety typu „John letí na návštěvu k Jimovi“. Aeroncu C-2 zkonstruoval a zalétal Jean A. Roche v říjnu 1929. Inspiroval se při tom typem Demoiselle průkopníka Santose Dumonta (celková koncepce a trup trojúhelníkového průřezu).

Letoun byl poprvé předveden veřejnosti v únoru 1930 a přes svůj nebo právě pro svůj neobvyklý design sklidil velký úspěch.

Základní, spoře vybavený model, se stal pro svou velice přijatelnou cenu 1245 USD dostupným i běžnému občanovi a proto prodala firma i přes velkou krizi v létech 1930 – 1931 na 164 kusů těchto letounů, čímž silně přispěla k rozvoji a popularizaci letectví v USA ve třicátých letech.

Vystavený exponát

Toto velmi zvláštní letadlo postavil v Austrálii amatérský konstruktér Petr Svoboda. Ultralehký letoun je osazen jednoválcovým motorem Rotax o zdvihovém objemu 266 cm3. Trup má svařovanou konstrukci z ocelových trubek, křídlo je dřevěné, vše potaženo plátnem.

Letounek má minimální rychlost 40 km/h a maximální 100 km/h. ‚Aeronka‘ je velice hodná na pilotáž a nemá žádné záludné vlastnosti. Je proto u pilotů, kteří se do ní vejdou, i u diváků velmi oblíbená.