KONEC MONARCHIE – OSLAVA VZNIKU REPUBLIKY V LETECKÉM MUZEU

Konec monarchie – oslava vzniku republiky v leteckém muzeu

 

V den státního svátku v pátek 28. října si letecké muzeum připravilo pro návštěvníky překvapení v podobě vojenských a leteckých ukázek z období první světové války.

Akci připravilo ve spolupráci se spolkem přátel vojenské historie Sever 2013 z Jablonce Nad Nisou.

Celé dopoledne připravovali vojáci v dobových uniformách stany, ve kterých byly vystaven dobové zbraně, palposty i výbušniny pro společnou ukázky bitvy legionářů pro CK Rakousku – Uhersku.

K zajímavým vystaveným exponátům patřily obrněné automobily Romfel a obrněnec BA – 64, dále to byly OPEL BLITZ skříňový a Mercedes – Benz a také plovoucí VW Schwimmwagen. Technicky zajímavá byla funkční hasičská stříkačka z roku 1886, kterou přivezli dobově oblečení hasiči z Rohatska. Později jí po naplnění  zásobníku vodou představili jako plně funkční.

K zajímavým dobovým vojákům patřili kozáci, jejichž pestré oblečení vyvolávalo zájem diváků.

Akce začala ve 13 hodin a návštěvníci si mohli v klidu prohlédnou vystavené exponáty a vyzkoušet si i dobové zbraně.

Bojová ukázka s vojáky, obrněnými vozy a letadla začala v 15 hod několika velkými výbuchy, které vyvolaly návštěvníky z muzea i z kavárny ven. Dvoiplošníci Morane Saoulnier BB s pilotem Vladimírem Procházkou, Nieuport 12 s Lukášem Pilvouskem a Sopwith Pup s Tomášem Součkem provedli první společný nálet na pozemní síly a pak nalétávaly na vojáky . kteří po nich stříleli. Do boje se zapojil také Fokker D8 s pilotem Vladislavem Baldou, který pozemní síly bránil a utkal se ve vzdušném souboji s Moranem BB. Dobová vojenská akce byla bohatě doplněna výbuchy a kouřovými efekty.

Divákům, kterých bylo více než 800, se akce velice líbila.

Velké poděkování patří hlavnímu organizátorovi vojenských vystoupení panu Jaroslavu Balatkovi z Jablonce Nad Nisou, který vše nejen organizoval, odpaloval nálože a zajišťoval bezpečnost při střelbě , ale i v dobové uniformě účinkoval.

 

Vladimír Handlík

 

Foto: Václav Jiránek, František Staněk, Vladimír Handlík, Petr Kolmann