Křest unikátní knihy v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha

Ve čtvrtek 14. března přivítalo Letecké muzeum Metoděje Vlacha 185 návštěvníků, kteří se přišli podívat na křest knihy Ing. Jaroslava Zvěřiny nazvané Letov - 100 let od založení první československé továrny na letadla.

Autor Ing. Jaroslav Zvěřina, dlouholetý pracovník firmy Letov, sbíral dlouhá léta informace a fotografie, které pak použil do své unikátní knihy. Ta popisuje život v továrně Letov po celých sto let rok po roku. Grafickou podobu tomuto krásnému dílu dal Petr Kolmann, grafik a šéfredaktor časopisu AeroHobby.

„Před léty jsem připravoval výstavku k výročí továrny Letov a řekl jsem si, že by bylo dobré nashromážděné materiály rozšířit o další údaje a zanechat tak co nejdokonalejší svědectví o první československé továrně na letadla založené na sklonku roku 1918. Začal jsem pátrat ve firemním tisku, dobových dokumentech, v archivech, a především jsem začal vyzpovídat pamětníky. Mimo jiné se mi podařilo kontaktovat potomky většiny ředitelů firmy a musím říci, že všichni pamětníci mi vycházeli vstříc. Takhle krůček po krůčku jsem dával dohromady podklady, ze kterých vznikla tato kniha. Tu jsem rozčlenil po jednotlivých rocích, kde se snažím zachytit, nejen co se ve firmě vyrábělo, ale také celkový pohled na chod továrny i v souvislosti s událostmi dané doby. Věřím, že si kniha najde dost čtenářů a zůstane trvalou vzpomínkou na slavnou a dnes již bohužel neexistující československou leteckou továrnu,“ říká autor knihy Ing. Jaroslav Zvěřina.

Při samotném křtu pak na historii Letovu postupně zavzpomínali Ing. Václav Matoušek, poslední ředitel této továrny, Václav Šorel, spisovatel a publicista, a také Ing. Jan Šimůnek, dlouholetý zaměstnanec firmy Letov, který má v Leteckém muzeum Metoděje Vlacha svůj amatérský letounek ŠK-1 Trempík, se kterým již čtyři desetiletí létá.
Celý program moderoval Vladimír Handlík, (vedoucí leteckého muzea) stylově oblečený do dobové uniformy kapitána aerolinií. O hudební vstupy se postaral výborný pianista kapely Steamboat Stompers pan Jiří Kadlus.

Závěr akce patřil autogramiádě a prodeji knihy, o kterou všichni přítomní projevili obrovský zájem. Následně všichni hosté s nadšením přijali nabídku moderátora na prohlídku expozice Leteckého muzea Metoděje Vlacha.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha
Tel.:604212340
e-mail:vhandlik@email.cz