LEGIONÁŘI V RUSKU – OSLAVA VZNIKU REPUBLIKY 28.ŘÍJNA 2023

Legionáři v Rusku – oslava vzniku republiky 28. října

 

Zamračené a deštivé ráno v sobotu 28. října nelákalo mnoho návštěvníků na akci“ Legionáři v Rusku“, kterou ve spolupráci s leteckým  muzeem Metoděje Vlacha  připravil Spolek přátel SPVH sever 2013 z Jablonce nad Nisou pod vedením Jaroslava Balatky a fandů vojenské techniky a historie vojenství. Vojáci v dobových uniformách  kteří stavěli stany pro výstavu zbraní a další techniky se museli občas schovat před deštěm. Před polednem se počasí umoudřilo a tak moderátor Jirka Šubr mohl přivítat první návštěvníky.

Během celého dne  to byla výstava historických vojenských automobilů,  zbraní a uniforem za odborného výkladu historika z Hradce Králové pana Chvojky kdy si zbraně mohli návštěvníci také osahat.

Pak vysvitlo sluníčko a prostor před leteckým muzeem se téměř zaplnil. Všichni očekávali zajímavou ukázku a sice střelbu z děla vz. Putilov které používalo dělostřelectvo ČS legií v bitvě u Zborova 1917. Dělo bylo nabíjeno černým střelným prachem a tak každý výstřel byl doprovázen oblakem dýmu. Zajímavostí byl vždy po výstřelu výbuch v ploše, který naznačoval dopad granátu a jeho výbuch.

Bojovou ukázka Č S legie s C/K Rakouskou armádou za účasti obrněnce Romfella, připravil Josef Křelina , dlouholetý člen a vedoucí spolku C/K armády 10.Landwehr Mladá Boleslav.

Ukázka byla spojena i účastí historických letadel z leteckého muzea. Dvouplošníci Morane Saulnier BB, Nieuport 12 a Sopwith Pup spojeneckých armád provedli útok na rakouské pozice a pak odstartovaly letouny Fokker D8 a Pfalz E1, které měly chránit pozemní rakouské jednotky. Na obloze se pak rozpoutal boj doprovázený střelbou a výbuchy na zemi. V krásném slunečném počasí si piloti Vladimír Procházka, Jaroslav Klacek, Tomáš Souček, Adam Hlaváč a Vladislav Balda létání nad vojáky užili.

Diváci , kteří v té době úplně zaplnili prostory u leteckého muzea včetně terasy a kterých byla více než tisícovka si vše krásně užili a vojáky i letce odměnili zaslouženým potleskem.

 

 

Foto: František Staněk, Zdeněk Kolín