Letadla v leteckém muzeu v zimě nespí – letoun Grade

Je zimní období, kdy letadla nemohou létat, ale kolem nich je stále živo. Návštěvníci muzea si mohou všimnout, že některá jsou svěšená na zemi, u některých chybí motor a jiné je na podstavcích a bez podvozku. Přiblížíme Vám některé zajímavé práce na našich letadlech.

Letoun Grade, který je běžně zavěšen v hlavní hale muzea, byl svěšen a rozebrán. Odmontovány byly ocasní plochy i křídla a proběhla podrobná kontrola celého letadla. Ocasní plochy, které měly již popraskaný potah , byly znovu potaženy syntetickým plátnem Ceconite a celý letoun pak nalakován do barvy letadel z let 1909 – 1912. Návštěvníci muzea mohli sledovat práce na letounu přímo v expozici.

Hlavní práce provedl Tomáš Souček, pilot a patron letadla za pomoci Josefa Kučery. Kompletní nátěry provedl Petr Handlík a nápisy na křídlech a panelech Jiří Hybler. Po dokončení všech prací byl letoun smontován, vyzkoušen motor a letoun je opět zavěšen v expozici.

Návštěvníci se mohou těšit na Gráde v „ novém hávu“ při muzejní noci v pátek 17. května od 19.00 hod.

Vedení leteckého muzea