Létáme pro Vás 8. 9. 2023

Za krásného, slunečného a docela klidného počasí proběhla v pátek 8. září již po několikáté v leteckém muzeu akce „ Létáme pro vás“, která představuje návštěvníkům historické létající stroje. Akce proběhla ve spolupráci s Aeroklubem Mladá Boleslav a především s Leteckou amatérskou asociací ČR, pod kterou většina replik historických letadel létá.

Od 16 hodin vyjížděly letouny z muzea a   byly postupně umístěny na stojánku tak, aby mohly od 16.30 létat. Letecké ukázky probíhaly za normálního letištního provozu a tak zkušený pilot pan Richard Schneider, který měl to odpoledne službu, měl plné ruce práce. Ukázky byly naplánovány tak, aby hned po posledním průletu letadla v ukázce rovnou startovalo další letadlo, aby diváci viděli stále něco ve vzduchu.

Celý program byl zpestřen ukázkami letounů z Aeroklubu, které létaly mimo program UL a v rámci normálního provozu. Sem patřilo zajímavé tréningové akrobatické  létání Jana Sobotky na letounu Suchoj SU -29 nebo  létání dnes již historického Z 126 s pilotem Petrem Rautnerem. Zajímavé byly také ukázky amatérského letounu Trempík ŠK-1 Jana Šimůnka a letounu Polikarpov PO2 s pilotem Petrem Handlíkem.

Letecké ukázky replik historických letadel předvedli piloti nadačního fondu letadla Metoda Vlacha a protože bylo nutné předvést více letadel, než bylo pilotů, museli někteří piloti zvládnout ukázky na více letadlech. Adam Hlaváč předvedl na začátku repliku Zlín XII a na závěr letadlo Metoda Vlacha, Petr Handlík, který na začátků létal s letounem Polikarpov PO2 předvedl na závěr letoun Caudron G3 kde v klidném počasí mohl pro diváky zvednou obě ruce nad hlavu.

Pilot Tomáš Souček předvedl letouny Piper L4 a Sopwith Pup, který pak létal společně s letounem Fokker D8 pilotovaným Vladislavem Baldou. Vladimír Lukeš předvedl nejprve letou Pfalz E1 a na závěr letoun Grade, kde si dovolil při staženém plynu na přihlížející diváky pokřikovat. Krásné ukázky předvedli piloti Jiří Krajča na letounu Bestiola a Josef Kučera s letounem Nieuport 12. K zajímavým ukázkám patřily letouny Morane Saulnier BB s pilotem Lukášem Pilvouskem a Racek PB 6 s Martinem Součkem.

Celý podvečer moderoval Vladimír Handlík v dobové uniformě kapitána ČSA. Připomněl, že letos slavíme 120 let od prvního vzletu člověka na zeměkouli na motorové letadle a také krásné výročí 100 let Československých aerolinií, k němuž připravuje letecké muzeum na 27. října výstavu.

Na závěr po létání nejstarších letadel z leteckého muzea letadla Metoda Vlacha a Grade odměnili diváci piloty i organizátory bouřlivým potleskem.

Vladimír Handlík