44. SÉRIOVÝ LETOUN BE-50 BETA MINOR POKŘTĚN!

V pátek 19. 6. 2015 proběhla v leteckém muzeu velmi zajímavá akce. Vojenský historický ústav uváděl slavnostně do provozu letoun Beta Minor, který byl postaven v leteckém muzeu ve Kbelích a byl zařazen jako 44. sériově vyrobený letoun slavné řady Choceňské továrny Beneš-Mráz. Letoun stavěla skupina nadšenců pod vedením Jana Klabana téměř 25 let podle původní dokumentace a původní technologií.

Slavnostního aktu se zúčastnily významné osoby jako na příklad plk. mgr. Aleš Knížek, ředitel VHÚ, Mgr. Karel Horčička, náměstek hejtmana Středočeského kraje, Michael Oeljeklaus, člen představenstva Škoda-Auto a president Historical Flying Clubu a Ing. Josef Rada generální ředitel ÚCL.

Krest Beta Minor J_Klacek, J_Rada V_Handlik

Ing. Josef Rada se těšil z pamětního listu, který byl u té příležitosti vydán.

Letoun spolu s nimi pokřtil hlavní stavitel Jan Klaban a vedoucí leteckého muzea Ing. Vladimír Handlík. Po slavnostním křtu letoun předvedli v letu Bohumil Rosička a Ing. Jan Krištof, kteří se na stavbě také podíleli.

Historický letoun, který byl po celou dobu středem pozornosti, si prohlédla řada novinářů i účastníků aktu, mezi nimiž byl i člen Rady Středočeského kraje Ing. Zdeněk Štefek.

Letoun bude trvalou ozdobou leteckého muzea Metoděje Vlacha a bude pravidelně předváděn při leteckých akcích.