Modelář Hugo Hájek – 90 let

Významná osobnost Mladé Boleslavi, modelář Hugo Hájek oslavil 90 let

Dne 3. března oslavil významné životní výročí, 90. let, bývalý československý reprezentant v leteckém modelářství, dlouholetý předseda a člen Letecko-modelářského klubu Mladá Boleslav, pan Hugo Hájek z Mladé Boleslavi.

Při té příležitosti se v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha s ním sešla „stará garda“ leteckých modelářů, aby s ním poseděla, zavzpomínala na uplynulá osobní i sportovní léta a předala mu drobné dárky.

Pan Hugo Hájek v roce 1951 absolvoval v Mladé Boleslavi leteckou větev Vyšší průmyslové školy a po jejím absolvování nastoupil jako technik do vývojového oddělení místní automobilky, kde pracoval až do odchodu do penze. Byl zakládajícím členem Letecko-modelářského klubu, jeho náčelníkem a dlouholetým členem výboru.

V letecko-modelářském sportu se věnoval stavbě volně létajících větroňů, kde především v mezinárodní kategorii se pílí, houževnatostí, konstruktérským umem a celostátními sportovními výsledky dostal do výběru státní reprezentace.

S národním týmem se prvně zúčastnil v roce 1956 Mistrovství světa leteckých modelářů v italské Florencii, kde jako nováček v jednotlivcích dosáhl pěkného 10. místa. Byl členem i vítězného tříčlenného družstva, které z Itálie přivezlo zlaté medaile.

V následujícím roce 1957 se pořádalo Mistrovství světa v Mladé Boleslavi. Na něm se ve své kategorii umístil na 23. místě a v družstvech dosáhl na bronzovou medaili.

Své zkušenosti nezištně předával dalším modelářům a dlouhou dobu vedl letecko-modelářské kroužky jak volných modelů, tak i upoutaných motorových modelů, radou i osobní pomocí pomáhal místnímu klubu při pořádání veřejných i mistrovských soutěží a jako bodovač či komisař při veřejných soutěžích i mistrovství republiky radiem řízených maket letadel.

Svému koníčku se věnoval i v důchodu, postavil si radiem řízený model s elektropohonem a létal s ním i soutěžně několik sezon, pokud mu to zdraví dovolovalo.

S přáním pevného zdraví do dalších let a na další setkávání se těší Vladimír Čejka, Vladimír Handlík, Otakar Pavlík, Emil Přádný a autor článku a fotografií Václav Jiránek.