MUZEJNÍ NOC 2017 V LETECKÉM MUZEU METODĚJE VLACHA

V pátek 19. května 2017 se koná již tradiční Mladoboleslavská muzejní noc, na jejíž realizaci se opět společně podílí Muzeum Mladoboleslavska, kultura města Mladá Boleslav a Škoda Muzeum.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha připravilo od 16 hodin pro návštěvníky vyhlídkové lety, přičemž letadla budou přistavena přímo u budovy muzea. Od 18 hodin budou z muzea postupně vyjíždět originální historické letouny i dobové repliky tak, aby mohly být od 19 hodin zahájeny  letecké ukázky. Po skončení letových ukázek uvidí návštěvníci ukládání letadel do muzea i jejich zvedání do prostoru. Od 20.30 bude v letecké kantýně přímo v muzeu koncert mladoboleslavské jazzové kapely Hot Club. Až do 24 hodin budou mít návštěvníci rovněž možnost vystoupat na galerii a zdarma si prohlédnout všechny muzejní exponáty.

VýznaGenerálmajor Emil Boček pilot RAFmným VIP hostem letecké akce je poslední žijící československý pilot RAF generálmajor Emil Boček, který se účastnil bojových akcí na letounu Spitfire. V odpoledních hodinách si prohlédne letecké muzeum a sveze se na historickém originálu z období 2. světové války na letounu Piper L4. Od 16.30 proběhne beseda s piloty v letecké kantýně. Tam také po skončení létání ve 20.30 proběhne autogramiáda.

Návštěvníci mladoboleslavské muzejní noci se budou moci svézt historickým autobusem ŠKODA po trase ŠKODA Muzeum – Staroměstské náměstí – Letecké muzeum a v opačném směru v půlhodinových intervalech od 19 do 23:30 hodin. Cena jízdného je 20 Kč.

Těšíme se na Vás.
Vedení leteckého muzea

Účast válečného pilota z 2.sv.v., příslušníka RAF, generálmajora Bočka na muzejní noci leteckého muzea v MB se koná pod záštitou Leteckého klubu generála Janouška ve spolupráci s Nadačním fondem Letadlo Metoděje Vlacha.

genmjr. Emil Boček

Generál Emil Boček je posledním pilotem RAF žijícím v Čechách, který se zapojil do letecké bitvy o Británii a který létal na stíhačce Spitfire.

U britského Královského letectva (RAF) působil Emil Boček nejprve jako mechanik. Po absolvování pilotního výcviku v Anglii a Kanadě byl jako stíhací pilot v říjnu 1944 přidělen k 310. stíhací peruti, se kterou létal do konce války.
Zúčastnil se s ní 26 operačních letů nad Německem, Francií, Holandskem, Belgií a Dánskem. Do první bojové akce vzlétl v roce 1943 a celkem má na kontě 26 operačních letů.

„Můj poslední bojový vzlet se odehrál 12. května z letiště v Manstonu. To jsme letěli na ostrovy směrem k Francii. Letěli jsme dost nízko a lidé nám nadšeně mávali. Na to se nedá zapomenout,“ vzpomněl na válečné nasazení generál Emil Boček.

Naposledy dokázal letět v této úžasné stíhačce po více jak 70 letech a to ve svých 93 letech 21. 7. 2016  na londýnském letišti Biggin Hill. Zde si mohl pan generál Boček zkusit opět zapilotoval Spitfire a připomenout si bojové zážitky před mnoha a mnoha lety. Toho dne se stal jedním z nejstarších pilotů stíhacího letounu Spitfire.

Tento jeho sen pomohli panu generálovi splnit aviatičtí nadšenci, příznivci a sponzoři z České mincovny, Leteckého klubu gen.Janouška, Czech Spitfire klubu a příslušníci armády ČR, neboť on svým konáním přispěl k tomu, aby si současná generace mohla v míru plnit své sny.

Dne 9. 5. 2017 byl prezidentem ČR gen.Boček slavnostně jmenován do hodnosti generálmajora.
Brigádní generál Emil Boček

• Narodil se 25. února 1923 v Brně-Tuřanech
  • V roce 1939, v 16 letech, odešel tajně z domova. Dostal se do Bejrútu a zúčastnil se bojů ve Francii v létě 1940
  • V září 1940 ve Velké Británii absolvoval pilotní výcvik a byl přijat do RAF, kde nejprve sloužil jako mechanik u 312. stíhací perutě. Od října 1942 byl v pilotním výcviku, v roce 1943 odešel na výcvik do Kanady (provincie Alberta, města De Winton a Medicine Hat)