MUZEJNÍ NOC V LETECKÉM MUZEU 19.5.2023

Muzejní noc v leteckém muzeu 19.5.2023

Letecké muzeum připravilo pro letošní muzejní noc opět pestrý program a přehlídku svých létajících exponátů. Již od 17 hodiny vyjížděly létající stroje z leteckého muzea na stojánku před diváky. Protože letecká podvečerní akce proběhla ve spolupráci nejen se Signál rádiem, ale i s Aeroklubem Mladá Boleslav, viděli diváci i některé sportovní letouny z místního letiště. Hned v úvodu to byl americký letou Haski, pilotovaný Břetislavem Holešínským, který do oblak vytáhl akrobatický větroň ASK 21. Na něm pak pilot Jan Sobotka předvedl krásnou akrobacii. Po přistání přišel k mikrofonu a povídal nejen o akrobatickém létání, ale  i o Aeroklubu Mladá Boleslav.

Pak se  již předvedla v letu všechna létající letadla z leteckého muzea . Polikarpov PO 2, historický dvouplošník z roku 1937 předvedl Petr Handlík, letouny Piper L4 a Fieseler Storch piloti Tomáš  a Martin Souček, Piper CUB, host z jičínského letiště Petr Kyzivat a muzejní exponát Be-60 Bestiola pilot Jiří Krajča.

Letoun Zlín Z 126 z vojenského muzea v Praze ve Kbelích pilotovat Petr Rautner a ŠK-1 Trempík jeho majitel a konstruktér Jan Šimůnek, který přímo z vystoupení, po zamávání křídly odlétl do jižních Čech na letiště Strunkovice.

Letoun Sopwith Pup  z roku 1916 předvedl Tomáš Souček a letoun Caudron G3 z roku 1913 pilot Petr Handlík.

Letecký souboj na nebi předvedli Jaroslav Klacek a Vladimír Lukeš na letounech Morane Saulnier BB a Pfalz E1.

Přímo uprostřed vystoupení startoval dnes již historický letoun  Antonov AN2, největší dvouplošník na světě, který provedl několik vyhlídkových letů nad Mladou Boleslaví. Pilotem Byl Petr Frýba z Aeroklubu Mladá Boleslav. O vyhlídkové lety byl velký zájem a tak obrovský dvouplošník, který pojal 11 cestujících , musel startovat několikrát.

V dalším programu v leteckém souboji z první světové války předvedli letouny Fokker D8 a      Nieuport 12 piloti Vladislav Balda a Josef Kučera. Nádherným baletem na obloze se představily letouny z třicátých let  Klemm L25 a Racek PB6 s piloty Jiřím Hyblerem a Martinem Součkem.

Závěr leteckých vystoupení patřil nejnovější replice v leteckém muzeu letadlu Zlín XII z roku 1935, kterou krásně předvedl pilot Vladimír Procházka a samozřejmě nejstarším letounům Grade pilotované Lukášem Pilvouskem a letadlu Metoděje Vlacha , které krásně předvedl Adam Hlaváč.

Všechny ukázky probíhaly za normálního provozu na letišti Aeroklubu a tak moderátor Vladimír Handlík, který byl v dobové uniformě poděkovat Petře Novákové, akrobatické pilotce Aeroklubu, která celé vystoupení letadel i delší provoz na letišti řídila vysílačkou.

Závěr večera patřil jazzové legendární skupině Steamboat Stompers, která po uklizení letadel do muzea hrála až téměř do půlnoci pro posluchače v úplně zaplněné letecké kantýně. Výbornou náladu udělala nejen kapela pod vedením Jaroslava Havlase, ale i  zpěvačka Eva Emingerová, které se líbily naše historické letouny u nichž se dala vyfotografovat.

Akce, kterou v leteckém muzeu navštívilo přes 1 500 lidí, byla úspěšná a krásná atmosféra odpoledne i večera je dobře vidět na fotografiích Zdeňka Kolína a Václava Jiránka.

 

Vladimír Handlík

Foto: Zdeněk Kolín a Václav Jiránek