MUZEJNÍ NOC V LETECKÉM MUZEU 2021

Muzejní noc v leteckém muzeu

 

Muzejní noc v pátek 24. září proběhla v leteckém muzeum , jako vždy, ve stylu létání historických letadel. O pestrou přehlídku se postaral nejen Nadační fond letadla Metoděje Vlacha a jeho přátelé piloti, ale také Aeroklub Mladá Boleslav, který poskytl letiště i řídícího létání. Této funkce se ochotně ujala Petra Nováková akrobatická pilotka i pilotka UL letounů.

Protože program probíhal za normálního provozu letiště Mladá Boleslav, mohli diváci vidět i některá zajímavá sportovní letadla jako na příklad Zlín Z 526 pilotovaný Liborem Konopkou, Dimona pilotovaná Milanem Misíkem nebo ruský Jak 52 pilotovaný majitelem a sportovním pilotem Mirkem Hiršelem.

Letecké muzeum představilo opět všechna letuschopná letadla včetně ruského originálu Polikarpov PO2 s Petrem Handlíkem nebo nejnovější repliku historického letounu Zlín XII z roku 1935. Divácky zajímavé byly i ukázky při společných letech letounů Morane Saulnier BB a Fokker D8 s piloty Vladimírem Procházkou a Ladislavem Baldou. Někteří piloti nadačního fondu museli předvést dva letouny jako na příklad Jiří Hybler nejprve se Fieseler Storchem na konec se Zlín XII a také Lukáš Pilvousek, který předvedl Sopwith Pup a pak Klemm L25.

Počasí se bohužel nezlepšilo a tak nejstarší stroje Metoděj Vlach, Grade a Caudron G3 musely zůstat na zemi jako statická ukázka.

Závěr večera patřil jazzu v podání mladoboleslavské známe kapely HotClub se zpěvačkou Bárou Vágnerovou. Letecká kavárna se zaplnila a hosté si u dobrých nápojů poslechli známé skladby v podání této jazzové kapely.

 

Vladimír Handlík