NOVÝ HISTORICKÝ LETOUN DOKONČOVANÝ PŘÍMO V EXPOZICI MUZEA

Nový historický letoun je dokončován přímo v expozici leteckého muzea a před zraky návštěvníků

 

Vážení  návštěvníci leteckého muzea,

nadační fond letadla Metoda Vlacha připravuje pro letecké muzeum další unikátní  exponát, repliku historického anglického trojplošníku Sopwith Triplane z roku 1916. V Anglii se nám podařilo zajistit původní výrobní dokumentaci továrny Sopwith, podle které a v původní velikosti byla stavba zahájena v roce 2021.

V současné době je trup letounu již v leteckém muzeu a vy můžete sledovat jak práce na dokončení letounu pokračují přímo v expozici.

Pro letoun máme  připraven sedmiválcový hvězdicový americký motor Warner Scarab o výkonu      145 k, který do provozu připravil Petr Handlík za technické podpory Václava Tomáše. Pro pilotní prostor se podařilo zakoupit historické letecké přístroje z období, kdy původní letoun létal.

Ještě do konce roku 2022 uvidíte montáž motoru na letoun, instalaci palivových a olejových systémů a přístrojového vybavení. V pražské dílně jsou dokončována křídla a po dodání profilových drátů ze Skotska bude na začátku roku 2023 celý letou smontován v kostře a vystaven v expozici.

Kompletní financování celého projektu převzal Historical Flying Club, který právě v letošním roce oslaví již 10 let své činnosti. HFC je klubem, který sdružuje přátele historického létání, kteří svými příspěvky pomáhají finančně zajistit stavbu nových replik. HFC je otevřeným spolkem pro všechny zájemce, kteří rádi podpoří historické létání.