OHLEDNUTÍ ZA MUZEJNÍ NOCÍ

Muzejní noc 2019

 

V pátek 17. května 2019 se konala již tradiční Mladoboleslavská muzejní noc, na jejíž realizaci se opět společně podílelo Muzeum Mladoboleslavska, kultura města Mladá Boleslav a Škoda Muzeum.
Letecké muzeum Metoděje Vlacha připravilo ve spolupráci a aeroklubem od 16 hodin pro návštěvníky vyhlídkové lety. Od 18 hodin pak z muzea postupně vyjížděla historická letadla a byla vystavena před diváky, kteří se sem sjížděli již daleko před zahájením akce.
Ještě před zahájením letecké show předvedli v rámci letištního provozu člen aeroklubu Mladá Boleslav Honza Sobotka špičkovou akrobacii na větroni PW6, Petr Handlík krásné průlety s letounem Polikarpov PO2 z roku 1937 a Jan Šimůnek svého Trempíka z roku 1970.
V průběhu letecké show předvedli krásné průlety na letounech z třicátých let Josef Plotnárek s Bestiolou, Vladimír Procházka s Rackem PB 6 a Adam Hlaváč s Klemmem L25. Na fotografiích, které pro tuto akci nafotil Michal Šimek, můžeme vidět, jak si piloti užívali letů v klidném podvečerním počasí.
Ukázky soubojů z období první světové války předvedli Vladislav Balda na Fokkeru D8 a Adam Hlaváč na Nieuportu 12. Ze stejného období byla i ukázka letounu Sopwith Pup s pilotem Petrem Prskavcem.
V další ukázce zazářily letouny Pfalz E1 s pilotem Vladimírem Procházkou a Morane Saulnier BB s Petrem Handlíkem. Oba letouny měly jakousi obnovenou premiéru, protože u obou byly celý loňský roku opravovány motory a létaly velmi málo. Teď se mohly oba stroje divákům předvést v plné kráse.

Válečné stroje z období druhé světové války Piper L4 s pilotem Lukášem Pilvouskem a Fieseler Storch s Jiřím Justem předvedly výborné pilotní umění obou pilotů a ukázaly, že replika je téměř shodná s originálem.
Závěr, když se již téměř stmívalo patřil nejpomalejším strojům. Letoun Caudron G3 předvedl Petr Handlík. Za klidného podvečera mohl před diváky zdvihnou obě ruce nad hlavu na důkaz, jak dobře tento stroj létá. Caudron G3 doletěl v loňském roce z Mladé Boleslav do Francie a zpět a uletěl celkem 2 000 km.
Tomáš Souček v letounu Grade předvel opět své zajímavé číslo, když za letu před diváky stroj zpomalil a na diváky pokřikoval, což vzbudilo velký potlesk a údiv.
Letové ukázky, které velice profesionálně řídila rádiem Petra Nováková moderoval Vladimír Handlík v dobové uniformě anglického pilota z první světové války.
Závěr patřil letounu Metoděje Vlacha, na kterém Petr Handlík předvedl několik krásných průletů.
Pak už mohli návštěvníci muzejní noci sledovat ukládání letadel do muzea a jejich zavěšování do prostoru.

Po skončení leteckých ukázek se návštěvníci přesunuli do letecké kantýny, kde hrála hudební skupina Ády Paszeka. Diváci si užívali hezkých melodií až do 23. hodiny a pak si ještě do půlnoci v klidu poseděli.
K příjemné atmosféře celé muzejní noci patřilo i barbecue v podání personálu letecké kantýny.
Akci „Muzejní noc“, která patří dlouhodobě v leteckém muzeum k těm nejzajímavějším, navštívilo 2 900 příznivců historického létání.

Prohlédněte si krásné fotografie Michala Šimka a podívejte se na video První boleslavské, které natáčela o muzejní noci.

Vladimír Handlík

vedoucí