Oslava 103. výročí vzniku samostatného Československa v leteckém muzeu

Krásný a prosluněný sváteční podzimní čtvrtek 28. října 2021 byl v leteckém muzeum Metoděje Vlacha ve znamení oslavy 103. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Není proto divu, že příjemnou odpolední akci spojenou mimo jiné i s dobrým občerstvením navštívilo přes 1000 diváků.

Program pod názvem „ Za císaře pána a válečná léta v Čechách“, který moderoval Jirka Šubr umožnil nejprve návštěvníkům aby si prohlédli vystavenou vojenskou techniku, zbraně a také vojáky v dobových uniformách. Vojenské ukázky byly připraveny jak z období první, tak i z druhé světové války. Vždyť právě nová republika vznikla brzy po první světové válce, a konec její samostatnosti, téměř  po dvaceti létech, byl způsoben vpádem německých armád.

V první vojenské ukázce vystupovali němečtí a rakouští vojáci u předem připravených bojových postavení a také s obrněným vozidlem i připraveným letounem Fokker D8. Po náletu spojeneckých letadel, což představovaly dvouplošníci  Morane Saaulnier BB s pilotem Vladimírem Procházkou, Sopwith Pup s Tomášem Součkem a Nieuport 12 s Vladimírem Lukešem vypukla bitva na zemi i ve vzduchu. Ze země odstartoval německý Fokker D8 s Vladislavem Baldou a pronásledoval spojenecká letadla, která mezitím bombardovala německé a rakouské pozice. A to vše za doprovodu bohatých výbuchů a střelby na zemi i do vzduchu.

Po skončení scénky pozval moderátor v přestávce návštěvníky na teplý svařák, který připravila letecká kantýna.

Druhá scénka byla z období druhé světové války a sice ukázka bojů mezi německým wermachtem a ruskými vojáky. Na zemi byla připravena vozidla i letoun Fieseler Storch s pilotem Jiřím Hyblerem, který převzal od německého důstojníka poštu a odstartoval. V průběhu celé bitvy, která probíhala na zemi létal nad bojujícími stranami. Detaily scénky byly velice působivé a to jak střelba a výbuchy tak i zatčení některých vojáků a důstojníků

O vojenské scénky se postarali členové vojenských historických klubů z Mladé Boleslavi, z Jablonce nad Nisou i z jiných měst pod vedením hlavního organizátora vojenských ukázek Jaroslava Balatky. Obrněné vozidlo Romfell postavil Josef Křelina z Mladé Boleslavi podle dochovaných fotografií.

Vojáky z těchto spolků znají návštěvníci Dobových leteckých dnů v Mladé Boleslavi, kterých se pravidelně účastní.

Vojensko-letecké odpoledne v leteckém muzeu se opravdu vydařilo a vystupující byli odměněni bouřlivým potleskem.

Vladimír Handlík

Foto: Zdeněk Kolín, Petr Sedláček, František Staněk