OSLAVA VZNIKU REPUBLIKY 28.ŘÍJNA 2023 – LEGIONÁŘI V RUSKU

Legionáři v Rusku – oslava vzniku republiky 28. října

Celodenní akce pro návštěvníky v sobotu 28. října od 10 do 17 hodin ukončená bitvou s letadly a pyrotechnikou ,,Velká válka RUSKO 1917" , ČS legionáři dělostřelecký oddíl.

 

Vojenskou akci připravil  ve spolupráci s leteckým  muzeem Metoděje Vlacha Spolek přátel SPVH sever 2013 z Jablonce nad Nisou pod vedením Jaroslava Balatky a fandů vojenské techniky a historie vojenství.

Během celého dne výstava zbraní a uniforem za odborného výkladu historika z Hradce Králové pana Chvojky, zbraně si mohou návštěvníci i osahat.

 

Ukázka střelby z děla 1902 vz.Putilov, které mělo dostřel až 9 km,  a které používalo dělostřelectvo ČS legií v bitvě u Zborova 1917. Vítězství Čechoslováků u Zborova umožnilo rozšiřování legionářského vojska a také vznik specializovaných útvarů, jakým je dělostřelectvo, které do té doby bylo čistě v ruských rukou.

  1. září 1917 tak vznikl 1. čs. dělostřelecký oddíl Husitský Jana Žižky z Trocnova a rychle serozrůstal. záhy rozšířený na dělostřelecký pluk a v listopadu dělostřelecká brigáda. Našidělostřelci pak v letech 1918 – 1920 podporovali československá vojska na Sibiři v boji proti bolševikům.

Předvedení obsluhy děla v boji, zaměřování, nabíjení a samotná střelba ve 13.30 hod.

Bojů v Rusku se zúčastnilo i mnoho později slavných osobností z řad legionářů a meziválečných důstojníků československé armády, například Vojtěch B. LužaRudolf ViestRadola GajdaVáclav KopalFrantišek MoravecEmanuel MoravecJan S. Ingr, generál Jan Syrový a Ludvík Svoboda – pozdější prezident Československa

Bojová ukázka 1.Velké války v 15hodin za použití  bojových plynů a letectva.

 

Výstava dobové originální techniky Německého Wehrmachtu, na příklad Porscheho obojživelný  plovoucí automobil Schwimmwagen, Opell Kadet který používali důstojníci Wehrmachtu v zázemí, Manschaftwagen Steyer pro 8 vojáků a rarita v Čechách, originální pásová motorka Kattenkraftrad pro německé výsadkáře.

 

Bojová ukázka Č S legie s C/K Rakouskou armádou za účasti obrněnce Romfella, postavil Josef Křelina , dlouholetý člen a vedoucí spolku C/K armády 10.Landwehr Mladá Boleslav.

V roku 1915 vzniklo v tehdejším Rakousko-Uhersku zajímavý na svou dobu obrněný automobil. Konstrukce byla dílem  Hauptmanna Ing. Romanica a Oberleutenanta Fellnera. Skratka jejich jmen tvořila název jejich vozidla "Rom a Fell".

 

Překvapení pro děti připravila firma CMS z Jablonce nad Nisou ve 14 hodin.