PARÁDNÍ SWING V LETECKÉM MUZEU

Třetím koncertem pokračoval abonentní cyklus „Swing na čtyři způsoby“ v pondělí 23. listopadu v kavárně Air Café & Bar v mladoboleslavském Leteckém muzeu. V pořadu „Swingové duety“ se představila zpěvačka Petra Vlková (jako host vystoupila již loni ve Škoda muzeu s gospelovým souborem Maranatha Gospel Choir). Na klávesy hrál a také zpíval Jakub Zomer, sólově i v duetu s Petrou. Ten již účinkoval s různými formacemi v našem městě za posledních šest let pětkrát. Prvně v roce 2009 na Muzejní noci v triu Viviente v Templu. Do kvarteta ještě patří výborný kontrabasista Jan Fečo (líbilo se mi jeho hlasové brumendo, kterým přizvukoval svému kontrabasu v sólech), a bubeník Marek Urbánek, který nenápadně držel rytmus, ale v sólech se rozjel naplno.

Zcela zaplněná kavárna si vyslechla a aplaudovala porci swingových evergreenů, známých i méně známých, zpívaných v angličtině i s českými texty. Uvedu alespoň některé: My Way; Blueberry Hill; Klobouk ve křoví; Don´t Get Around Much Anymore; Digga Digga Do; Vzpomínky mi zůstanou; Putting On The Ritz; Something Stupid; Marnivá sestřenice. Zajímavě byla podána píseň Duben, první duben (Cheek To Cheek). Jakub zpíval český text a Petra ho střídala v angličtině. Jako vytleskaný přídavek zazněla krásná balada Unforgettable v duu Jakuba a Petry. Taková příjemná reminiscence mixované nahrávky duetu – Nat King Cole a dcery Natalie Cole. Jakub se totiž v mluveném uvádění písní během koncertu přiznal k obdivu jedinečného pianisty a zpěváka Nat King Cola, kterého ještě ani padesát let po jeho smrti nikdo nenahradil.

S tímto pásmem věčně zelených melodií vystupují Petra a Jakub v nejstarším a tudíž nejdéle fungujícím pražském jazzovém klubu – v Redutě na Národní třídě. Mladoboleslavští příznivci této seriozní hudby tak mají možnost přímo v našem městě v tematických cyklech vidět a slyšet profesionální umělce domácí i zahraniční, vystupující v pražských jazzových klubech.

Příští hudební posezení v kavárně Leteckého muzea bude v pondělí 7. prosince – představí se Elena Sonenshine Trio s programem vánočních evergreenů.

Text a foto Rudolf T. Kulka