PILOT MUZEA METODĚJE VLACHA SESTŘELEN NA AVIATICKÉ POUTI V PARDUBICÍCH?

O víkendu 6. a 7.6. 2015 proběhla na vojenském letišti v Pardubicích jubilejní 20 Aviatická pouť, které se každoročně účastní desítky zajímavých českých i zahraničních letounů. Z leteckého muzea Metoděje Vlůacha byly pozvány čtyři historické letouny, aby se zúčastnily bojových ukázek z první i druhé světové války.

Piloti Nadačního fondu letadla Metoda Vlacha, kteří do Pardubic přilétli, měli samozřejmě dobové uniformy. Vladimír Procházka, který pilotoval repliku francouzského letadla Nieuport 12, měl uniformu francouzského kapitána samozřejmě s „ degolkou“ a červenými rajtkami, které dobře zapadly do vysokých šněrovacích bot. Jiří Hybler, který přilétl s letounem Piper L4, měl americkou uniformu a v dobové scénce zachraňoval civilistu z ohroženého území. Jiří Just, který létal v replice letounu Fieseler Storch, měl dobovou německou čepici a bílou košili s německým válečným křížem. Petr Handlík, který létal se svým Polikarpovem PO2 přivezl druhého pilota Vladimíra Handlíka v kopii ruské uniformy sovětského kapitána a to včetně vysokých kožených bot.

Všechny bojové scény, ve kterých naše letadla vystupovala měly veliký úspěch. Polikarpov se střílejícim vojákem na palubě zahnal Storcha, který létal nad frontou. Storch se však ještě jednou prohnal nad nepřátelským územím za mohutné střelby ruských vojáků a byl doslova „ sestřelen“. Při průletu došlo k přetržení reduktorového řemenu, který od motoru pohání vrtuli a Jirka Just musel nouzově přistát, naštěstí však na plochu letiště. Na závěr musel být odtažen z plochy automobilem. Vše vypadalo tak věrohodně, že diváci událost považovali za skvěle předvedenou součást programu.

Příznivce Leteckého muzea zdraví
Vladimír Handlík
Foto: Jiří Kučírek, Vladimír Handlík