POZVÁNKA NA VERNISÁŽ METODĚJ VLACH “TOUHA VZLÉTNOUT”

Metoděj Vlach „ Touha vzlétnout“

 

Letos uplyne 110 let od prvního vzletu letadla Metoděje Vlacha, technika, konstruktéra, který v Mladé Boleslavi postavil v roce 1912 první české letadlo a sám na něm vzlétl. Jeho prvenství bylo uznáno předními českými leteckým odborníky. Devadesát let poté, právě před dvaceti léty v roce 2002 vzlétla poprvé replika tohoto létajícího stroje. Můžete ji  vidět létat na mladoboleslavském nebi již dvacet let.

O památku toho dnes již známého aviatika se stará Nadační fond letadla Metoděje Vlacha, který byl založen městem Mladá Boleslav v roce 2001. Za dobu 20 let své činnosti postavil nebo zrekonstruoval celkem 13 historických letadel, replik, které dělají radost nejen pilotům, kteří s nimi létají, ale veřejnosti, která se o historické létání zajímá.

Letecké muzeum připravilo k tomuto výročí výstavu o životě Metoděje Vlacha, o jeho snech a začátcích létání i o jeho další úspěšné životní dráze. Muzeum Mladoboleslavska vydalo při té příležitost vůbec první knihu o Metoději Vlachovi. Knihu sestavil Petr Kolman s podporou rodiny Metoděje Vlacha i dokumentů, které má k dispozici nadační fond.

Zveme vás na vernisáž této výstavy spojenou s křtem nové knihy:

 Pátek 24. června 2022 v  16.00 hod v leteckém muzeu Metoděje Vlacha.

Vernisáže a křtu knihy se zúčastní také vnuci slavného aviatika paní Marie Kroutilová a pan Zdeněk Vlach.

 

Na setkání s vámi se těší

Vladimír Handlík