SOPWITH TRIPLANE 1

Vážení přátelé historického létání,
Nadační fond letadla Metoda Vlacha připravuje pro letecké muzeum další letoun, repliku historického anglického trojplošníku Sopwith Triplane z roku 1917. V Anglii se nám podařilo zajistit původní výrobní dokumentaci továrny Sopwith, podle které a v původní velikosti byla stavba připravena v roce 2021.
V roce 2022 stavba pokročila do fáze ve které je možné sledovat konstrukci jednotlivých částí. Byla dokončena dřevěná kostra trupu, konstrukce výškového i směrového kormidla a byla zhotovena celá řada kování, která budou potřeba pro montáž letounu. K zajímavostem patří i zhotovení podvozku z profilových trubek, které byly upraveny válcováním z trubek normálních. Pro letoun máme také připraven sedmiválcový hvězdicový americký motor Warner Scarab o výkonu 145 k, který do provozu připravil Petr Handlík za technické podpory Václava Tomáše. Pro pilotní prostor se podařilo zakoupit historické letecké přístroje z období, kdy původní letoun létal. Letoun bude nabarven a opatřen nápisy jako měl letoun pilota jménem Robert Alexandr Little „ Rikki“, který v roce 1917 na letounu Sopwith Triplane dosáhl 24 sestřelů.
Kompletní financování celého projektu převzal Historical Flying Club, který právě v letošním roce oslaví již 10 let své činnosti. HFC je klubem, který sdružuje přátele historického létání, kteří svými příspěvky pomáhají finančně zajistit stavbu nových replik. HFC je otevřeným spolkem pro všechny zájemce, kteří rádi podpoří historické létání.
Na přípravu a průběh první části stavby se můžete podívat na přiloženém videu.