SRÁŽKA LETADEL NA LETIŠTI V MLADÉ BOLESLAVI

Nehoda dvou dopravních letadel byla námětem taktického cvičení složek Integrovaného záchranného sytému, které se před zraky odborné veřejnosti uskutečnilo na letišti v Mladé Boleslavi a to přímo před leteckým muzeem.

V 11 hod došlo k simulované nehodě, kdy jedno z letadel bylo z důvodu poruchy nuceno nouzově přistát na nejbližším letišti. Bohužel kapitán letadla přistávací manévr nezvládl a vlivem technického stavu letadla i nepříznivých klimatických podmínek došlo ke střetu s dalším dopravním letadlem, které se připravovalo na svůj vzlet.

Následek havárie byl tragický. Ze 60 osob, které se v době střetu nacházely v obou letadlech jich 10 zemřelo, 40 utrpělo těžká zranění a 10 osob bylo zraněno lehce. Takové bylo praktické zadání pro záchranáře a další složky IZS, které se postupně sjížděly na místo havárie.

Bylo zajímavé sledovat, jak celý integrovaný systém funguje, jak hasiči nepustí zdravotníky do letadel dřív, než jsou si jisti, že již nedojde k výbuchu nebo požáru. Pak samotné vyprošťování raněných a jejich převoz do nemocnice v Mladé Boleslavi, která se po vyhlášení poplachu na přísun pacientů z havárie připravila. Do nemocnice bylo přivezeno celkem 8 zraněných, které, krásně namaskované, představovali studenti Střední zdravotní školy. V době cvičení však do nemocnice sanitky přivezly navíc ještě tři skutečně zraněné, protože urgentní příjem nepřestal v době cvičení fungovat.

Na taktickém cvičení se podílelo více jak 130 zasahujících osob přímo na místě a dalších několik desítek osob v nemocnici a na operačních střediscích dalších složek včetně Řízení letového provozu ČR.

Výsledek cvičení byl odborníky vyhodnocen velice kladně.

 

Fotogalerie vybraných fotografií z požárnických stránek, na kterých naleznete ještě mnoho dalších snímků:
http://www.pozary.cz/clanek/122658-na-letisti-v-mlade-boleslavi-se-srazily-dva-letouny-cviceni-se-zucastnily-desitky-hasicu-zachranaru-a-policistu/