VERNISÁŽ A BESEDA V LETECKÉM MUZEU “LETADLA A LÉTÁNÍ”

Vernisáž a beseda v leteckém muzeu

V pátek 25. listopadu se více než stovka návštěvníků letecké kantýny přišla odívat na vernisáž výstavy „ Letadla a létání“ spojenou s besedou a autogramiádou zajímavých hostů.

Výstava, kterou pro Muzeum Mladoboleslavska zapůjčila firma Aeroteam Vsetín, mapuje historii našeho letectví od jeho počátků před první světovou válkou až po současnost. Nechybí tam informace a fotografie o sportovním a  akrobatickém létání, o dopravních letadlech, ale i o vojenských pilotech a i kosmonautech.

Patronát nad výstavou převzal první československý kosmonaut plk. Vladimír Remek, který se také zúčastnil besedy i autogramiády. Model letounu Jak 11 v barvách mladoboleslavské čtyřky přivezl a vystavil předseda leteckého klubu Kolešovice pan René Černý.

Výstava přiblížila také slavnou historii mladoboleslavské akrobatické čtyřky na letounech JAK 11, kterou při besedě i autogramiádě zastoupil pilot Antonín Dytrych.

V úvodu vernisáže, kterou moderoval Luboš Dvořák zahrál několik příjemných skladeb pianista Pavel Bureš. Vladimír Handlík, vedoucí leteckého muzea přiblížil rok 2022 jak rok Metoděje Vlacha, který právě před 110 lety 8. listopadu poprvé v Mladé Boleslavi  vzlétl. Připomněl že byla otevřena výstava o jeho životě, Muzeum Mladoboleslavska vydalo životopisnou knihu o něm, na Dobovém leteckém dnu jsme jeho historii připomněli a teď rok uzavíráme výstavou o historii našeho letectví.

Pan Vítězslav Klímek, majitel firmy Aeroteam Vsetín uvedl zajímavá fakta o této výstavě a ukázal i část nové, připravované  výstavy, složené z nádherných kreseb zajímavých osobností z historie letectví.

Výstavu otevřela slavnostním přípitkem ředitelka Muzea Mladoboleslavska paní Mgr. Kateřina Jeníčková.

V následující besedě, po dalším hudebním vystoupení Pavla Bureše, byli hlavními aktéry bývalý pilot akrobatického boxu na letounech JAK 11 Antonín Dytrych a náš první kosmonaut plk. Vladimír Remek. Moderoval opět Luboš Dvořák.

Závěr patřil autogramiádě, kterou si málokdo nechal ujít. Na fotografiích Zdeňka Kolína a Václava Jiránka je vidět nádherná atmosféra celé podvečerní akce.

Vladimír Handlík

Foto: Zdeněk Kolín a Václav Jiránek