VERNISÁŽ VÝSTAVY JIŘÍ HES 110 LET

V neděli 9. prosince byla slavnostně otevřena výstava „ Jiří Hes 110 let“. Vernisáže se zúčastnily zajímavé osobnosti z leteckého a modelářského světa. K významným hostům patřila paní Vlasta Korbová, dcera Jiřího Hese a náměstek primátora města Mladá Boleslav pan Mgr. Dan Marek.

Prof. Arch. Josef Pospíšil vzpomenul na historii pana Jiřího Hese, který se nesmazatelně zapsal do srdcí boleslaváků. Létal jako pilot kluzáků, vychovával modelářskou mládež, působil i jako krajský instruktor. Organizoval i mezinárodní modelářské soutěže včetně Mistrovství světa v Mladé Boleslavi v roce 1956. Jako první začal stavět modely letadel, makety, které byly létajícími zmenšeninami skutečných letadel. Mnozí z jeho žáků později úspěšně vyhrávali na Mistrovstvích světa i Evropy.

Ing. Ota Pavlík zavzpomínal nejen na pan Hese, ale i na jeho manželku, která dlouhá léta prodávala v obchodě s modelářskými potřebami. Vzpomínky doplnil pan Jan Rýdl, boleslavský pilot i modelář, který vysvětlil, jak Jiří Hes nastartoval v Mladé Boleslavi zájem o létající makety letadel a jak v této kategorii někteří boleslaváci dosáhli mimořádných úspěchů.

Paní Vlasta Korbová, poděkovala za uspořádání výstavy a zavzpomínala na svého otce několika krátkými příběhy.

Při vernisáži zahrála jazzová kapela Hot Club, jejíž někteří členové se s panem Jiřím Hesem dobře znali. Kapelník pan Dr. Jiří Melichar zavzpomínal, jak za mlada cvičili na hudební nástroje přímo panu Hesovi nad hlavou.

Program vernisáže, které se zúčastnila padesátka hostů, moderoval Vladimír Handlík, jak jinak, než v dobovém kostýmu kapitána letecké společnosti.

Výstava je umístěna na galerii leteckého muzea a potrvá do konce ledna.

Vedení leteckého muzea