VERNISÁŽ VÝSTAVY KRÁLOVÉ VZDUCHU V LETECKÉM MUZEU

Vernisáž výstavy Králové vzduchu, která představuje historii naší letecké akrobacie a byla otevřená v leteckém muzeu Metoděje Vlacha,  nemohla být uskutečněna v původním termínu z důvodu koronavirových opatření. Přesunutá byla na neděli 6.června 2021, kdy jí organizátoři spojili s besedou  s předními osobnostmi letecké akrobacie a současně s autogramiádou.

Pozvání přijali Petr Jirmus, dvojnásobný mistr světa a mistr Evropy, Martin Šonka a Petr Kopfstein, piloti soutěží mezi pylony  Red Bull Air race, Jiří Duras, akrobat a vedoucí výcviku leteckých akrobatů, Radka Máchová,  bývalá vedoucí pilotka skupiny The Flying buls na letounech Z 50 LX a také současní piloti akrobatické skupiny The Flying Bulls  Jan Rudzinskyj a Jan Tvrdík.

Beseda, kterou navštívilo více než 100 diváků se nesla v duchu otevřené zpovědi pilotů o jejich vzestupu z obyčejného létání až na vrchol naší  a světové akrobacie. V diskusi s diváky pak padaly dotazy na vliv koronavirové epidemie na jejich létání, na vize a sny pilotů kam by se ještě chtěli posunout a také na nehody, které piloti zažili. Vytvořila se krásná atmosféra souznění mezi piloty i posluchači. V diskusi vystoupil i bývalý zkušební a zalétávací pilot Ing. Emil Přádný, který vzpomněl na slavné akrobaty minulých let.

V závěru besedy pozval moderátor Vladimír Handlík všechny přítomné na výstavu Králové vzduchu , kterou zapůjčila firma Aeroteam Vsetín, umístěnou v galerii leteckého muzea.

Jednatel firmy Aeroteam pan Vítězslav Klímek pak vyhlásil cenu Aeroteamu za rok 2021 za mimořádné zásluhy v rozvoji letectví a kosmonautiky. Oceněni byli paní Hana Zejdová, plachtařka a držitelka několika světových rekordů, dále Sdružení Aviatické pouti Pardubice a pan Marian Barus, duchovní otec 18 letadel z nichž nejslavnější je známý UL letoun Dynamic. Pan Marián Barus pak předal vedoucímu leteckého muzea panu Vladimíru Handlíkovi jako osobní dar muzeu model letounu Dynamic.

V závěru akce se pak uskutečnila autogramiáda, kterou většina návštěvníků ráda využila, protože taková sestava známých akrobatů na jedné akci je velice vzácná. Po autogramiádě využili všichni přítomní možnosti prohlédnou si letecké muzeum i nově instalovanou výstavu o letecké akrobacii.

Vladimír Handlík

Foto: Zdeněk Kolín a Petr Kolmann