Vernisáž výstavy „ Letadla ve fotografii dvojím pohledem“

V pátek 8. listopadu přivítalo letecké muzeum téměř šedesátku návštěvníků, kteří se přišli podívat na vernisáž výstavy „ Letadla ve fotografii dvojím pohledem“ fotografů Lucie Velichové a Davida Choděry.
Akce byla pojata celá jako retro s písničkami u flašinetu v podání Zdeňka Koštíře, a s piloty nadace Metoděje Vlacha v dobových uniformách a oblecích, a vojáky z Roty Nazdar v čele Tomášem Pilvouskem a Michalem Benešem. Moderátor Vladimír Handlík v dobové uniformě kapitána ČSA přivítal přítomné a připomněl, že právě 8. listopadu 1912 vzlétl poprvé Metoděj Vlach na místě, kde dnes stojí jeho pomník.
Náměstkyně primátora města paní Mgr. Miroslava Kašpárková poděkovala organizátorům a vyjádřila potěšení nad tím, že mohla být jako manekýnka, při fotografování s historickými letadly.
Spoluorganizátorka akce paní Hana Vignerová připravila módní přehlídku od počátku dvacátého století až po druhou světovou válku. Modelky za doprovodu dobové hudby předvedly dochované historické šaty a doplňky.
Slovo dostali i oba fotografové, paní Lucie Velichová a pan David Choděra, kteří promluvili nejen o svých fotografických začátcích, ale zejména o stylu fotografování, který je oslovil.
Na závěr byla výstava fotografií slavnostně otevřena přípitkem, jak jinak než šampaňským. Nechybělo ani společné foto autorů výstavy i všech účinkujících v expozici leteckého muzea.
Pestrost kostýmů děvčat, vojáků i pilotů v prostorách výstavy fotografií si pochvalovali fotografové Zdeněk Kolín, Václav Jiránek i Jan Vachek.
Při akci byl připomenut i datum 11. listopadu, který každoročně připadá na Den válečných veteránů. Přítomní si měli možnost za drobný příspěvek zakoupit symbolický vlčí mák a připnout si ho na oděv.
Letecký nástěnný fotokalendář 2020 Davida Choděry, který obsahuje i vystavené fotografie a který byl na vernisáži představen je k dispozici na recepci leteckého muzea.
Výstava potrvá v leteckém muzeu do konce ledna 2020.

Vladimír Handlík