Výročí 10 úspěšných let leteckého muzea Metoděje Vlacha 2015–2025

Jubileum leteckého muzea přijeli oslavit i ministr dopravy a hejtmanka

Letecké muzeum Metoděje Vlacha oslavilo v pondělí 19. května důstojně deset let své úspěšné existence. Oslavy si nenechali ujít ministr dopravy Martin Kupka, středočeská hejtmanka Petra Pecková, primátor Jiří Bouška, potomci Metoděje Vlacha a desítky dalších hostů. Letecké muzeum se od svého otevření v dubnu 2015 dokázalo díky práci a nadšení týmu spolupracovníků vedených vedoucím muzea Vladimírem Handlíkem stát jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Mladé Boleslavi a zároveň jedním z nejvýznamnějších leteckých muzeí v rámci celé republiky. Loni muzeum navštívilo 40 000 lidí z celé republiky i ze zahraničí.

Pondělní slavnostní setkání, které moderoval Luboš Dvořák v dobové uniformě, zahájil po hudební vložce vedoucí leteckého muzea Vladimír Handlík, který při projekci koláže složené z filmových záběrů i fotografií okomentoval ve zkratce okolnosti vzniku muzea i jeho desetiletou historii. Muzeum je pobočkou Muzea Mladoboleslavska, které zřizuje Středočeský kraj.

Hejtmanka Petra Pecková ocenila, jaké krásné a návštěvníky oblíbené muzeum dokázal tým kolem Vladimíra Handlíka vybudovat za relativně krátkou dobu. Zároveň potvrdila, že kraj chystá přístavbu muzea, aby bylo možné umístit do expozice stále rostoucí počet historických letadel a jejich funkčních replik.

Ministr dopravy Martin Kupka navštívil letecké muzeum již posedmé. „Chci především poděkovat všem, kteří se od začátku na té myšlence podíleli a zasadili se o to, aby toto muzeum vzniklo. A samozřejmě děkuji všem, kteří o toto muzeum teď pečují a kteří díky svým aktivitám a entusiasmu přinášejí další peníze pro sestavení těch krásných nových replik,“ uvedl.

„Nedávno jsme vzpomínali tady nedaleko na našem bazénu, který oslavil 11. dubna také deset let, jak vznikaly tyto dva projekty.  Jak bazén, tak Letecké muzeum Metoděje Vlacha si za těch deset let našly svoje návštěvníky. Myslím, že jen málokdo si umí představit, že by tyto dvě služby tady na Mladoboleslavsku nefungovaly,“ řekl primátor Jiří Bouška, který také ocenil práci tvůrců muzea i všech, kteří se na jeho rozvoji podílejí.

„Toto je opravdu jedno z nejlepších technických muzeí v republice a musím zdůraznit, že se tady kloubí soukromé prostředky s prostředky kraje. To je skutečně velmi obdivuhodné,“ řekl generální ředitel Národního technického muzea v Praze Karel Ksandr.

Vznik muzea a jeho aktivity včetně výstavby nových replik historických letounů ocenil také Michael Oeljeklaus, prezident Historical Flying Clubu. A také prozradil, že klub bude financovat další repliku, na které se v květnu začalo pracovat. Tento klub, který vznikl v Mladé Boleslavi v roce 2012, sdružuje víc než sto členů, kteří svými pravidelnými ročními příspěvky pomáhají financovat stavbu nových exponátů pro letecké muzeum.

Významnou událostí slavnostního odpoledne bylo předání pamětních listů potomkům Metoděje Vlacha, vnučce Marii Kroutilové a pravnukovi Zdeňkovu Vlachovi hejtmankou Petrou Peckovou a ministrem Martinem Kupkou. Rodina Metoděje Vlacha je vděčná za to, jak město Mladá Boleslav i Středočeský kraj pečují o památku jejich předka.

Všichni přítomní hosté poté mohli obdivovat bravurní letecké ukázky funkčních replik ze zdejšího muzea a vychutnat další porci dobré jazzové hudby. Oslavy si nenechali ujít ani další zástupci vedení města, pracovníci magistrátu, architekt a autor projektu leteckého muzea Michal Hlaváček, pracovníci kulturních institucí, piloti i další ctitelé historie a letectví.

Vznik muzea navazuje na činnost Nadačního fondu Metoděje Vlacha, založeného městem Mladá Boleslav v roce 2001, jemuž mladoboleslavský Aeroklub zapůjčil místo v hangárech na jeho stále se rozrůstající flotilu letadel. Nadační fond vlastní a provozuje repliku Vlachova letadla z roku 1912 a další repliky a historických letadel. Jedná se o repliky, které jsou stavěny a provozovány podle technických a letových předpisů Letecké amatérské asociace ČR. Posláním Leteckého muzea i Nadačního fondu Metoděje Vlacha je přiblížit divákům historii letectví i prakticky ukazovat, jak letadla dříve létala.

Foto: Zdeněk Kolín, Václav Jiránek