VÝSTAVA MARIE KRUPIČKOVÉ ZAHÁJENA

Marie Krupičková – vernisáž výstavy

Ve čtvrtek 4. července byla v leteckém muzeum Metoděje Vlacha otevřena slavnostně výstava o naší první české parašutistce Marii Krupičkové. Akce proběhla ve spolupráci se Signál rádio a s Aeroklubem Mladá Boleslav.
K významným VIP hostů patřili Oldřich Šípek, synovec Marie Krupičkové, mladoboleslavská reprezentantka v parašutismu Božena Milerová a legenda parašutismu pan Bořek Vejvara, trenér reprezentačního družstva parašutistek.
O úvodní vstup se postarala swingová kapela pana Sojovského z Benátek nad Jizerou, z města, kde se také Marie Krupičková v roce 1909 narodila. Melodie Glena Millera potěšily všechny přítomné.
Moderátor Luboš Dvořák pozval v úvodu na podium Mgr. Karla Horčičku, radního pro kulturu a cestovní ruch, aby přítomné přivítal a také výstavu otevřel. Ředitelka Muzea Mladoboleslavska, Mgr. Kateřina Jeníčková, autorka výstavy, při rozhovoru připomněla, že ráda využila historických podkladů, které shromáždili pracovnice Muzea v Benátkách.
Moderátor Luboš Dvořák pak pozval k rozhovoru hosty, pana Oldřicha Šípka, který vzpomněl na svou tetu a dále paní Boženu Milerovou, která zavzpomínala na své největší úspěchy v šedesátých letech i na medaile, které má pečlivě uložené. Delší vzpomínání přinesl velice známý pan Bořek Vejvara, který mimo jiné přítomným sdělil, že o svých celoživotních zážitcích píše knihu. Po skončení akce si pak pan Vejvara dlouho povídal se skupinou pamětníků, kteří ho celá léta znali.
Další hudební vstup swingové kapely byl předehrou ke slavnostnímu otevření výstavy. Moderátor pozval na podium pana Mgr. Horčičku, paní Mgr. Jeníčkovou, pana Šípka a paní Milerovou. Šampaňské pro přípitek přinesl vedoucí leteckého muzea pan Vladimír Handlík, který slavnost připravil.
Moderátor po přípitku požádal kapelu o několik skladeb a pozval hosty ven před letecké muzeum, kde proběhla druhá část, a sice hromadný seskok parašutistů z historického letounu AN2 a po něm seskok parašutisty s obrovskou státní vlajkou v podání Jindry Kantora. Parašutisté se společně vyfotografovali s paraveterány paní Milerovou a panem Vejvarou. Akci připravil a řídil Václav Volf, vedoucí paraodboru Aeroklubu Mladá Boleslav.
Na úplný závěr připravilo letecké muzeum ukázky historických letadel, která se nádherně vznášela v klidném podvečerním počasí. Piloti Vladimír Lukeš, Tomáš Souček a Jiří Just předvedli postupně letouny Nieuport 12, Piper L4, Fieseler Storch, Pfalz E1 a Sopwith Pup.
Účastníci akce ještě dlouho po skončení poseděli v letecké kantýně s paraveterány a vzpomínali na letecké akce minulých let.
O výstavě vydalo muzeum brožuru s fotografiemi, která je k dispozici na recepci leteckého muzea.

Vladimír Handlík

foto: Václav Jiránek a Petr Kolmann