VÝSTAVA “TOP 99 OSOBNOSTÍ SVĚTOVÉHO LETECTVÍ” V LETECKÉM MUZEU

Výstava „ TOP 99 osobností světového letectví“ v leteckém muzeu

 

V prosinci letošního roku uplyne 120 let od prvního vzletu motorového letadla  na světě, kterým byl WRIGHT FLYER bratří Orvile a Wilbur Wrightů z města Dayton v USA.

Je to příležitost k bilancování a připomenutí těch osobností v letectví, které význačnou měrou přispěly k tomu, že se letectví stalo jedním z nejrychleji se rozvíjejících technických odvětví.

Stejně pak v Evropě předvedl  první let motorového letadla Alberto Santos Dumont v roce 1906 a pak v roce 1913 předvedli první akrobatické lety, přemet a let na zádech,  Peter Nestěrov a Adolphé Pegoud.

Velký skok znamenaly pro letectví obě světové války, kde došlo k velice rychlému rozvoji letecké techniky. I po druhé světové válce nastal velký pokrok v letectví a to zejména v letecké dopravě.

Všechna tato období přinesla významné osobnosti, které letectví charakterizují. Jsou to letečtí konstruktéři, zkušební piloti, významní stavitelé letadel i dopravní piloti.

Letecké muzeum připravilo ve spolupráci s firmou Aeroteam Vsetín výstavu portrétů nejvýznamnějších osob světového letectví za 120 let  v podání malíře Miroslava Vomáčky.

Patronem výstavy byl první československý kosmonaut Ing. Vladimír Remek, který je také jednou ze dvou československých osobností na uvedené výstavě. Druhou osobností je Jan Vlček, šéfkonstruktér firmy Aero Vodochody z období, kdy se vyvíjela a pak vyráběla proudová letadla L29 Delfín a L39 Albatros. Osobnost Jana Vlčka připomněl Ing. Emil Přádný, bývalý zkušební a zalétávací pilot Aero Vodochody, dnes člen Nadačního fondu letadla Metoda Vlacha, který se s Janem Vlčkem osobně znal.

Výstavu společně slavnostně otevřeli Vítězslav Klímek, ředitel a majitel firmy Aeroteam Vsetín, Ing.  Vladimír Remek, Ing. Václav Vašek předseda svazu letců ČR a Ing. Emil Přádný

Atmosféru vernisáže 28. dubna můžete vidět na fotografiích Zdeňka Kolína.

Výstava byla slavnostně otevřena v pátek 28. dubna v leteckém muzeu a potrvá do konce července.

Vladimír Handlík

vedoucí leteckého muzea

 

Foto : Zdeněk Kolín