VZÁCNÁ NÁVŠTĚVA V LETECKÉM MUZEU METODĚJE VLACHA

Vzácná návštěva v leteckém muzeu

 

V sobotu 16. října navštívila naše letecké muzeum paní Ginette Doležalová-Lonková, dcera konstruktéra letadla Zlín XII, jehož replika u nás létá již od října loňského roku. Návštěvu zorganizoval známý letecký publicista Martin Velek, který se shodou náhod s touto zajímavou dámou zkontaktoval na jaře letošního roku.

Paní Doležalová přijela z Pardubic se svými dvěma syny a vnukem. Prohlédla si letecké muzeum a ráda přijala pozvání vedoucího leteckého muzea Vladimíra Handlíka na let letounem Zlín XII. Přestože oslavila již osmdesátku, do předního sedadla letounu se vyšplhala docela čiperně a na let se moc těšila. A jak po letu prozradila, také si ho hezky užila.

Letecký fotograf a šéfredaktor časopisu AeroHobby Petr Kolmann letěl v druhém letadle typu Dynamic, který pilotoval Jiří Hybler, a pořídil krásné fotografie z tohoto letu.

U dobré kávy se pak povídalo o letectví a také o letecké i životní historii tatínka paní Doležalové, pana Jaroslava Lonka, který v Pardubicích a později ve Zlíně postavil několik sportovních letounů. Ten náš, Zlín XII, dosáhl v sériové výrobě až přes 200 kusů. Akce se zúčastnil i bývalý zkušební a zalétávací pilot Ing. Emil Přádný, který se podílel na úpravě profilů repliky Zlín XII.

Na závěr nám paní Doležalová-Lonková napsala zápis do pamětní knihy.

 

Vladimír Handlík