Historie traktorů Svoboda

14:00 : 17:00

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Kategorie

V letošním roce uplyne 110 let od prvního vzletu letadla Metoděje Vlacha.  V souvislosti s touto událostí musíme zmínit i další významnou osobnost z tohoto období a sice konstruktéra a výrobce motorů a traktorů pana Václava Svobodu z Kosmonos. Oba pánové se dobře znali a dokonce spolu pracovali i několik let v továrně Laurin a Klement.

Jak píše Metoděj Vlach ve svých vzpomínkách „8. listopadu 1912 startoval jsem s tímto strojem poprvé za účasti mnoha svědků, z nichž jmenuji pana Václava Svobodu, továrníka v Kosmonosích, Fr. Štěpánka, tov. mot. V Nymburce, p. Fr. Krucký, ved. výroby let motorů ve Kbelích, pana Josefa Zahrádku maj. Klenotnického závodu v Ml. Boleslavě a mnoho jiných….“

Přijďte v sobotu 26. 3 ve 14 hodin do leteckého muzea na vzpomínkové odpoledne věnované Václavu Svobodovi. Uvidíte nejen originály starých traktorů a dobové dokumenty a fotografie, ale dozvíte se také o historii výroby traktorů v Kosmonosích, a to v podání vnuka pana Svobody pana Josefa Petra.