“LÉTÁME PRO VÁS” 13. 9. 2019

V pátek 13. září přivítalo letecké muzeum více jak 500 návštěvníků, kteří se přišli pokochat krásou letu starých letadel. Letecké muzeum pro ně připravilo devadesát minut pestré podívané v podobě letových ukázek všech svých letuschopných letounů. Akce byla pořádána ve spolupráci se Signál radiem a aeroklubem Mladá Boleslav, který si hned na začátek akce připravil ukázkovou akrobacii větroně PW6 v podání mistra republiky a národního reprezentanta Honzy Sobotky. Ten také po přistání přišel k mikrofonu diváky pozdravit.
V pestré přehlídce pak vystoupili piloti Petr Handlík s Polikarpovem PO2 originál z roku 1937, Josef Plotnárek s Bestiolou a Jan Šimůnek s nestárnoucím Trempíkem ŠK1. Na řadu přišly i bojové letouny z období první světové války Sopwith Pup s Petrem Prskavcem, Morane Saulnier BB s Vladimírem Procházkou a Pfalz E1 s Vladimírem Lukešem. Letouny z období první světové války pokračovaly dalšími ukázkami Fokker D8 s Ladislavem Baldou a Nieuport 12 s Lukášem Pilvouskem.
Moderátoři Vladimír Handlík v dobové uniformě kapitána dopravního letadla Jan Rýdl stačili v mezičase připomenout založení Letecké amatérské asociace v roce 1990, která umožnila stavbu lehkých letadel a létání pro radost. Dnes má asociace 3 023 UL letadel a 4 676 pilotů. Celkem eviduje LAA 6 824 sportovních létajících zařízení a 14 393 pilotů všech druhů.
Jan Rýdl připomněl i začátky a rozvoj lehkého letectví v Mladé Boleslavi
V roce 1992 vznikla první firma Monting, Bohumil Rambousek a parta modelářů začala stavět UL letoun MiniMax který 12.2.1993 Honza Rýdl zalétal.
V roce 1993 byla založena v Kosmonosích firma Bestar Ing. Josefa Nováka kde se stavěla UL letadla ze stavebnic fy Rans, UL letouny Coyote, které bezpečně létají dodnes.
Ve firmě pracovala řada známých boleslavských modelářů a letců: Honza Rýdl, Václav Jiránek, Vlasta Špaček, Zdeněk Kaláb, Tomáš Souček, který dneska při naší akci létá na letounu Grade.

Stavba replik historických letadel začala v roce 2001, kdy byl městem založen Nadační fond letadla Metoda Vlacha. Pro něj postavil Václav Vondrášek v roce 2002 repliku prvního českého letadla Metoděje Vlacha. Pro nadační fond zapůjčil mladoboleslavský aeroklub hangár ve kterém byly postupně umístěny další repliky historických letadel. V roce 2009 už hangár nestačil pro 8 replik a proto Nadační fond nechal vypracovat studii pro stavbu leteckého muzea.

Stavba leteckého muzea byla zahájena v roce 2009, kdy arch. Hlaváček vypracoval první návrhy . Hejtmanovi Středočeského kraje je přestavil Robin Povšík, tehdejší jeho náměstek, dnes náměstek ministryně práce a sociálních věcí a zastupitel Mladé Boleslavi. Robin Povšík se také stal hlavním motorem stavby leteckého muzea, které bylo dokončeno v roce 2015 a slavnostně otevřeno na mezinárodní den letectva 12. dubna 2015.

Letové ukázky pokračovaly dále vstoupením letounů Klemm L25 s pilotem Vladimírem Procházkou a Racek PB 6 s pilotem Tomášem Součkem, obě repliky letounů z roku 1934. Krásnou ukázkou byly průlety dnes již historického letounu Z 126 Trenér z Vojenského leteckého muzea v Praze, které předvedl pilot Petr Rautner. Letoun je originál z roku 1953. Piloti nadačního fondu Jiří Hybler a Jiří Just předvedli v krásných průletech repliky letounů z období druhé světové války americký Piper L4 a německý Fieseler Storch. Josef Plotnárek pak ještě předvedl americký letoun Aircaper.
Závěr akce patřil ukázkám historicky nejstarších letadel. Repliku francouzského letounu Caudron G3 z roku 1913 předvedl Petr Handlík. Při průletech tohoto krásného stroje se diváci dozvěděli, že tento letoun v loňském roce doletěl 1 000 km do Francie a zase 1 000 km zpět.
Repliky letounů Grade z roku 1906 a Metoděje Vlacha z roku 1912 předvedli piloti Tomáš Souček a Jaroslav Klacek. V krásném a klidném podvečeru si těchto ukázek užili nejen diváci, ale i piloti.
Akci létáme pro vás doplnili v dobových kostýmech a uniformách členové klubů vojenské historie z Mladé Boleslavi a Jablonce nad Nisou a tak si návštěvníci mohli s nimi pořídit krásné fotografie u historických letadel.

Na závěr akce pozval moderátor Vladimír Handlík diváky na příští Dobový letecký den, který se bude konat na letišti aeroklubu Mladá Boleslav 13. června 2020.

Vladimír Handlík