ROK METODĚJE VLACHA-HISTORIE TRAKTORŮ SVOBODA

Rok Metoděje Vlacha – historie traktorů Svoboda

 

Vážení přátelé leteckého muzea,

V letošním roce uplyne 110 let od prvního vzletu letadla Metoděje Vlacha. Bylo to 8. listopadu 1912 a v průběhu let se potvrdilo, že se jedná o první české letadlo. V souvislosti s touto událostí musíme zmínit i další významnou osobnost z tohoto období a sice konstruktéra a výrobce motorů a traktorů pana Václava Svobodu z Kosmonos. Oba pánové se dobře znali a dokonce spolu pracovali i několik let v továrně Laurin a Klement.

Jak píše Metoděj Vlach ve svých vzpomínkách:  8. listopadu 1912 startoval jsem s tímto strojem poprvé za účasti mnoha svědků, z nichž jmenuji pana Václava Svobodu, továrníka v Kosmonosích, Fr. Štěpánka, tov. mot. V Nymburce, p. Fr. Krucký, ved. výroby let motorů ve Kbelích, pana Josefa Zahrádku maj. Klenotnického závodu v Ml. Boleslavě a mnoho jiných….

Přijďte se podívat na vzpomínkové odpoledne na pana Václava Svobodu do leteckého muzea v sobotu 26.3. od 14.00 hod. kde uvidíte nejen originály starých traktorů a dobové dokumenty -  fotografie, ale dozvíte se o historii výroby traktorů v Kosmonosích v podání vnuka pana Svobody pana Josefa Petra.

Tým leteckého muzea