VÝSTAVA 100 LET ČSA V LETECKÉM MUZEU

Výstava 100 let ČSA v leteckém muzeu

 

V neděli 29. října uplynulo právě 100 let od prvního pravidelného letu Československých státních aerolinií.

Národní technické muzeum připravilo společně s Leteckým muzeem Metoděje Vlacha výstavu o nejzajímavějším období této společnosti a to od roku 1923 do roku 1939 pod názvem „Ze srdce Evropy do všech jejích koutů. Československé státní aerolinie (1923 – 1939), 100 let od založení“ .

Vernisáž výstavy proběhla za velkého zájmu veřejnosti a letců v pátek 27. října v kavárně leteckého muzea. Model letounu Aero A14-Brandenburg, ve kterém pilot Karel Brabenec uskutečnil první let s pasažérem zapůjčil modelář Karel Vodešil.

Moderátor Vladimír Handlík pozval hned v úvodu na pódium generálního ředitele Národního technického muzea pana Karla Ksandra, který přiblížil historii letectví a význam ČSA .

Michal Plavec, kurátor leteckých sbírek NTM pak popsal přípravu výstavy i výběr fotografií, z nichž některé nebyly dosud publikovány. Poděkoval také grafičce Muzea Mladoboleslavska, Kristýně Číhové, která podle jeho námětu celou výstavu vyrobila a připravila pro expozici.

Moderátor pak přivítal pana Borise Stočese, vnuka prvoválečného ředitele ČSA Františka Stočese. Ten před válkou vypracoval celou řadu postupů a školících programů, které fungují dodnes. Za války byl pro odbojovou činnost popraven Němci.

Významnou osobou podvečerní slavnosti byl kapitán ČSA a bývalý letový ředitel ČSA pan Miloš Kvapil. Ten zavzpomínal na nejslavnější období ČSA a vyjádřil přání, aby se zašlá sláva ČSA opět vrátila. Pan Vítězslav Klímek z firmy Aeroteam předal panu kpt. Kvapilovi ocenění za jeho dlouholetou činnost u ČSA.

Vernisáž provázela hudba duo kytara, trubka pana Jakuba Ševčíka.

Výstava bude v leteckém muzeum otevřena až do 31.3.2024.

Foto: Václav Jukl a Ilja Petřík