LÉTÁME PRO VÁS PÁTEK 9.ZÁŘÍ 2022

Létáme pro vás pátek 9. září 2022

Velmi nestabilní počasí potrápilo v pátek 9. září organizátory tradiční akce leteckého muzea                 „ Létáme pro vás“. Trvalý déšť a špatné předpovědi dokonce způsobily, že začátek akce musel být o víc jak půl hodiny posunut. Telefony na recepci muzea trvale vyzváněly a zájemci o akci se dotazovali, zda akce bude nebo ne. Počasí se konečně umoudřilo a letadla vyjela na plochu před muzeem a téměř 300 návštěvníků mohlo sledovat letecké ukázky v klidném a slunečném podvečeru, které si i piloti krásně užívali.

Tyto letecké akce probíhají na letišti Aeroklubu, který je podporuje a představuje také své letouny a piloty. Tentokrát vystoupil hned v úvodu pilot Jan Sobotka na dnes již historickém letounu Z 526. Je to akrobatický pilot a soutěžil řadu let s úspěchem na akrobatických větroních. Dnes létá akrobacii na motorových letounech. Při své ukázce použil kouřové efekty, které celou akrobacii provázely.

Hned dalším letounem byl opět historický originál Polikarpov PO2, který předvedl jeho majitel a pilot Petr Handlík. Krásné nízké průlety byly také doprovázeny kouřovými efekty.

Repliku letounu Bestiola předvedl Jiří Krajča, který společně vystupuje se skupinou nadačních pilotů.

Letoun Trempík, originál z roku 1972 předvedl jeho majitel a pilot  Jan Šimůnek, který po několika hezkých průletech odletěl přímo na letiště ve Strunkovicích.

Další letouny z leteckého muzea patřily nadačnímu fondu letadlo Metoda Vlacha. Repliku Sopwith Pup předvedl Tomáš Souček, společný let letounů Morane Saulnier BB a Pfalz E1 převedli Lukáš Pilvousek a Adam Hlaváč a po nich opět dvojice letounů z první světové války Fokker D8        a Nieuport 12 s piloty Vladislavem Baldou a Vladimírem Lukešem.

Období druhé světové války přiblížili piloti Jiří Hybler s letounem Fieseler Storch a Tomáš Souček s letounem Piper L4.

Třicátá léta byla zastoupena letouny Klemm L25, Racek PB6 a Zlín XII s piloty Adamem Hlaváčem, Martinem Součkem a Vladimírem Procházkou.

Závěr leteckých ukázek, které komentovali Jan Rýdl a Vladimír Handlík patřil letounu Caudron G3 z roku 1913, který v klidném podvečeru krásně předvedl pilot Petr Handlík. Před diváky si dokonce dovolil pustit úplně řízení a zvednou ruce nad hlavu aby předvedl, jak je letoun ve vzduchu stabilní.

Foto: František Staněk