STAVBA NOVÉ REPLIKY ZLÍN XII

Stavba nové repliky historického letadla Zlín XII jde do konečné montáže

V dubnu 1935 vzlétl prototyp lehkého dvoumístného stroje Zlín XII, který byl později Zlínskou leteckou společností vyráběn sériově. V prototypu byl nejprve motor Continental A40 o výkonu 27 kW, který byl později nahrazen jeho zlínskou kopií motorem Persy o výkonu 26 kW. Dobré letové vlastnosti a řízení v obou pilotních prostorech byly úspěšně využívány při výcviku nových pilotů a to zejména při akci“ 1 000 pilotů republice“.
Na Zlínech XII se našim pilotům podařilo úspěšně obstát na řadě domácích i zahraničních soutěží. Bylo vyrobeno celkem 301 letounů tohoto typu. Zbarvení letounů bylo pestré od stříbrné, přes žlutou až k červené a modré.
Základní parametry originálu Zlín XII přímo vybízejí k tomu postavit přesnou repliku v kategorii UL a nebo ELSA. Letoun měl rozpětí 10 m, délku 7,8 m a hmotnost 319 kg.
Nadační fond letadla Metoda Vlacha dokončuje stavbu repliky tohoto letounu, který by měl spatřit světlo světa na jařře 2020. Historical Flying Club je hlavním a jediným partnerem této unikátní stavby a zajistí kompletní financování. Motor Continental A80 zapůjčí pro tento letoun předseda nadace Vladimír Handlík.
Stavbu provedli v pražské dílně Ing. Petr Tax a jeho kolega Ing. Petr Opěla pod dozorem hlavního technika LAA Ing. Václava Chvály. Potřebné výpočty provedl Ing. Václav Brandejs. Odborným spolupracovníkem zejména v oblasti profilů křídla byl Ing. Emil Přádný.
Letoun je proveden v červené „ javácké“ barvě, která byla nejvíc typická pro letouny v aeroklubech s grafickou imatrikulací OK-HFC, která má symbolizovat Historical Flying Club. V současné době je dokončen drak letounu, což jsou křídla, trup i ocasní plochy a to včetně nátěrů Zátěžová zkouška křídla, která proběhla v únoru potvrdila správnost výpočtů i dobrou konstrukci letadla.
V expozici leteckého muzea můžete v průběhu měsíce prosince vidět montážní práce a dokončování letounu, který bude slavnostně poprvé předveden na Dobovém leteckém dnu 13. června 2020.

Vladimír Handlík
listopad 2019